Mardep appointments

Carol Yuen Siu-wai, past Deputy Secretary for Commerce and Economic Development (Communications and Creative Industries), has taken up the post of Director of Marine. She succeeds Agnes Wong Tin-yu, who is now Permanent Secretary for Transport and Housing (Housing).

Commenting on the appointments, Secretary for the Civil Service, Patrick Nip, said "The appointees are seasoned Administrative Officers with proven leadership and management skills. I have every confidence that they will serve the community with professionalism in their new capacities."


Carol Yuen Siu-wai

Carol Yuen (pictured above) joined the government in June 1986 as a Chinese Language Officer. She later joined the Administrative Service in June 1988 and rose to the rank of Administrative Officer Staff Grade B1 in April 2014. She has served in various bureaux and departments, including the former Royal Hong Kong Police Force, the former City and New Territories Administration, the former Planning, Environment and Lands Branch, the former Education and Manpower Branch, the Civil Service Bureau, the Trade and Industry Department and the Security Bureau. She was Deputy Secretary for Commerce and Economic Development (Commerce and Industry) from October 2012 to September 2016, Deputy Secretary for Financial Services and the Treasury (Treasury) from October 2016 to July 2019, and has been serving as Deputy Secretary for Commerce and Economic Development (Communication and Creative Industries) since May 2020.

Agnes Wong Tin-yu

Agnes Wong (pictured above) joined the Administrative Service in November 1989 and rose to the rank of Administrative Officer Staff Grade A in April 2019. She has served in various bureaux and departments, including the former City and New Territories Administration, the former Chief Secretary's Office, the former Trade Department, the former Industry Department, the Innovation and Technology Commission, the Civil Service Bureau, the Home Affairs Department and the Chief Secretary for Administration's Office. She was Deputy Secretary for Transport and Housing (Housing)/Deputy Director of Housing (Strategy) from October 2012 to August 2017, Director-General of Communications from August 2017 to May 2019 and has been serving as Director of Marine since May 2019.

 
   
 
Widget is loading comments...
 
COPYRIGHT © 2021 FRAGRANT HARBOUR PUBLICATIONS LTD